Navigace - Maledivy
Dovolená Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Last minute Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Informace Maledivy

       Historie a politika

       Kulturněhistorické údaje
      Politickohistorické údaje

Maledivy - Kulturněhistorické údaje

NÁRODNÍ SYMBOLY

Národní vlajka se skládá z barvy zelené, červené a bílé. Zelená symbolizuje nespočetné množství kokosových palem na ostrově, zdroj života na ostrově, červená barva symbolizuje krev národních hrdinů padlých za vlast a bílá barva je symbolem islámské víry.

Národní znak se skládá z měsíce, hvězdy a kokosové palmy, 2 národních vlajek a transparent s nápisem „Ad Dawlat, Al Mahaldheebiyya“ – Maledivská republika. Tento znak se používá na vládních dokumentech.

Národní strom
V roce 1985 se oficiálně kokosová palma stala národním stromem Malediv. Všechny palmy se mohou plnohodnotně využít. Nezůstává žádný odpad. Větve se užívají jako materiál pro stavbu střech, které se při zvláštních příležitostech zdobí obrovskou rybou nebo různými dekorativními předměty.
Kokosové ořechy jsou jedním ze základních surovin v místní kuchyni. Když je ořech ještě nezralý, pije se z něho osvěžující šťáva. Kokos ze zralého ořechu se podává se sušenou rybou, mléko z něho se přidává do kávy. Slupka kokosového ořechu je výborné palivo, které vydrží dlouho hořet. Na ostrovech můžete ještě dnes najít speciální žehličky, které jsou vyhřívané právě slupkou z ořechu.

Národní květina
V roce 1985 byla vyhlášena národní květinou růžová růže. Symbolizuje neobyčejnou krásu ostrovů stejně jako svoji.Legenda o Thakurufaanovi
Mohammed Thakurufaanu (sultán od roku 1573 do roku 1585) byl národním hrdinou. Byl mužem, který vedl úspěšnou revoluci proti cizí nadvládě a později také vůdcem nového svobodného národa. Byl s respektem nazýván Bodu Thakurufaanu (bodu znamená velký nebo velkolepý), je pro Maledivany tím, co George Washington pro USA. Příběh o jeho útoku na hlavní portugalský vojenský stan v Male je nedílnou součástí maledivského folklóru a poskytuje mnoho přesvědčivých detailů.
V jeho domácím atolu byla rodina Thakurufaanů známa a respektována jako rodina námořníků, obchodníků a ostrovních šéfů (kateebs). Rodina získala důvěru od Vyiazoaru tj. portugalské vlády nad čtyřmi severními atoly, byla odpovědná za udržování pořádku, vybírání daní a placení poplatků pro portugalskou základnu sídlící na Cejlonu. Bez vědomí Vyiazoaru využil Thakurufaanu se svými bratry získaného postavení k podpoře protiportugalského cítění, zrekrutovali přívržence a získali potřebné informace o Portugalcích. Thakurufaanu využil příležitosti a navštívil jižní Indii, kde získal slib podpory při svrhnutí portugalské nadvlády na Maledivách.
V Haa Alifu nechali Thakurufaan a jeho bratři postavit loď, s kterou podnikl útok na Male. Tato plachetnice, jenž pojmenovali Kalhuoffummi, měla vskutku legendární pověst – nebyla jen rychlá a nádherná, ale měla také svou magickou sílu, která jí umožnila porazit Portugalce. V závěrečném tažení se v noci plavili k jihu mezi atoly a až během dne zakotvili, aby shromáždili své zálohy a stoupence. Když se přiblížili k Male, skryli se na blízkém ostrově. V noci se vkradli do hlavního města, aby kontaktovali své spojence a aby ustanovili portugalskou opozici. Lstivě odložili čas ranního modlitebního vyvolávání a překvapili tak Portugalce ve spánku. Tak získal Thakurufaanu čas potřebný k úniku po jeho noční neohlášené návštěvě.
Útok na Male byl pečlivě naplánován a načasován a podpořil víru v nadpřirozené síly. Jeden příběh vypráví o zázračném zjevení kokosové palmy, která umožnila Thakurufaanovi, aby se skryl než se těsně připlížil a poté zabil Andiri Andirin Andrea oštěpem. V této vítězné bitvě Maledivanů, ve které jim pomohla objektivita vojáků z Canannore, bylo poraženo a zabito cca 300 Portugalců. Dále existuje několik verzí příběhu, ve kterém se mluví o tom, jak byli Portugalci v osudnou noc notně opilí. Tento příběh je varováním před zlem plynoucím z pití alkoholu.
Thakurufaanovi bratři poté stanovili znovu jmenovanou samosprávu v souladu s islámskými principy. Brzy poté se stal Bodu Thakurufaanu novým sultánem s titulem Al Sultanul Ghazi Mohammed Thakurufaanu Al Ausam Siree Savahitha Maharadhun, první sultán třetí dynastie Maledivského království.

Provozovatel:

cestování dovolená
exotická dovolená


Proč nakupovat právě u nás?

Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
Najdeme vám tu nejlepší cenu


Oddělení prodeje:

Tel: 257 941 300
Fax: 257 941 306
prodej@sopka.cz
474029676


Nevíte co přesně hledáte?

Pošlete nám všeobecnou poptávku zájezdu !


kontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.