Navigace - Maledivy
Dovolená Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Last minute Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Informace Maledivy

       Zeměpisné informace

      Odkazy na jednotlivé oblasti
       Obecné geografické informace
      Podnebí

Maledivy - Obecné geografické informace

Maledivská republika v Indickém oceánu je nejmenší, ale strategicky významný ostrovní stát v jihoasijské oblasti. Leží mezi 72° 301/2´ a 73° 48´v.d. a mezi 7° 101/4 ´s.š. a 0° 451/4 ´j.š., tedy převážně na severní polokouli. Malá skupina ostrovů zasahuje i na jih od rovníku. Krajní ostrovy jsou od sebe vzdáleny 754 km ve směru SJ a cca 120 km ve směru ZV. Severní část je vzdálena od kéralského pobřeží Indie asi 415 km. Od břehů Srí Lanky je střední část Malediv oddělena vzdáleností 650 km. Celková rozloha Malediv včetně vnitřních vod je 100 000 km2 z toho 298 km2 tvoří souše.
Souostroví Maledivy je tvořeno 1192 ostrovy a ostrůvky, skalisky, korálovými útesy a písčitými mělčinami. Všech 1192 ostrovů je rozděleno do 20 správních okrsků – atolů tj. seskupení ostrovů. Název atol pochází z maledivského atolu, je to slovo drávidského původu, znamená kruh z korálových útesů s lagunou uprostřed. Většinu atolů lze přejít za 10 minut, protože jen pár jich je delších než 2 km.
Všechny tyto krásné ostrovy leží na jakési veliké plošině, která vznikla v dávných dobách důsledkem sopečné činnosti. Oceán zlikvidoval to, co bylo nad vodou, a pak se zde po další tisíce let ukládaly zbytky korálů. Tak vzniklo několik velikých atolů a v nich ostrovy z bílého písku a rozdrcených korálů, na nichž neroste nic kromě palem.

Maledivy - Koráli (corals)Maledivské ostrovy jsou tedy korálového původu a vyrostly na dlouhém pásmu mělčin, které pokračují jak na sever (Minikój, Amíndivy, Lakadivy), tak na jih (Čagoské ostrovy). Mělčiny vytváří podmořský hřbet, který protíná Indický oceán od severu k jihu. V oblasti hřbetu není většinou moře hlubší než 400m. Ostrovy jsou ploché a nad hladinu oceánu vystupují často jen 1-2 m a jen vzácně výše jak 2,5 m. Ostrovy obklopují prstence korálových útesů.
Ostrovy jsou seskupeny v atolech nepravidelně prstencovitého tvaru a bývají obklopeny přirozenou hradbou korálových útesů. Tyto korálové hradby slouží jako účinná clona před mořskými bouřemi, jež tam přicházejí v období jihozápadního monzunu. Nejlépe jsou chráněny ostrovy nejjižnějšího atolu Addu, který je obklopen téměř uzavřeným prstenem skal.

Jezdit lodí je tu proto obtížné, o čemž svědčí množství vraků zakreslených na mapě. Pro potápěče je to však ráj.Výškové extrémy:
nejnižší bod: Indický oceán - 0 m
nejvyšší bod: Nejmenovaná oblast na ostrově Wilingili v Addu Atoll – 2,4 m


Od indického ostrova Minikój, který do 15. stol. patřil také k Maledivskému sultanátu (tehdy pod názvem Maliku) jsou Maledivy odděleny průlivem Osmého stupně. Centrální skupina atolů je protnuta Kardivským průlivem. Jižní atoly jsou vzájemně odděleny průlivem Půldruhého stupně (100 km širokým) a průlivem rovníkovým. Moře uzavřené atoly centrální skupiny jižně od Kardivského průlivu je Maledivany nazýváno Hataru atolu Medu. Ústřední skupinu souostroví tvoří atoly Severní a Jižní Malé, na jednom z větších ostrovů s přirozeným přístavem vzniklo i největší a hlavní město republiky Malé.
Na Maledivách je v zimě o 4 a v létě o 3 hodiny více než v ČR, některé ostrovy mají vlastní čas.

Nejtypičtějším atolem Malediv je skupina ostrovů Addu. Atol Addu je nejmenší ze tří přirozených částí, na něž můžeme celé souostroví rozdělit na základě geografických podmínek.

Provozovatel:

cestování dovolená
exotická dovolená


Proč nakupovat právě u nás?

Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
Najdeme vám tu nejlepší cenu


Oddělení prodeje:

Tel: 257 941 300
Fax: 257 941 306
prodej@sopka.cz
474029676


Nevíte co přesně hledáte?

Pošlete nám všeobecnou poptávku zájezdu !


kontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.