Navigace - Maledivy
Dovolená Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Last minute Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Informace Maledivy

       Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?
         Nemoci, nebezpečná zvířata

        Které nemoci kde?
         Nebezpečná zvířata
        Nebezpečné rostliny

Maledivy - Nebezpečná zvířata

Nedotýkejte se divokých ani domácích zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.

Seznam některých nebezpečných živočichů:

Korály:
Nejčastějším nepříjemným zraněním v moři je říznutí o korál. Korál je ostrý materiál a zavadit o něj znamená pořezat se. Poněvadž korály zabíjí svou kořist jedem, dostanou se vám pravděpodobně jeho jed a malinká zrnka ulámaného korálu do rány. Následkem i pouze malého říznutí může být dlouhodobé a bolestivé hojení. Každé říznutí o korál je třeba důkladně vymýt pod tekoucí vodou a poté ránu ošetřit antiseptickým přípravkem.
Nejlepším řešením by bylo, neříznout se o korál hned při první příležitosti. Neprocházejte se po korálových útesech, neplavte přes korálové plošiny a ani zde raději nešnorchlujte a dodržujte bójemi vymezená území a kontrolujte je i při potápění. Při pořezání současně poškodíte i samotný korál, proto se snažte vyhýbat poranění o korály a pomůžete tak zároveň chránit životní prostředí.

Stonefish:
Tyto jakoby zkamenělé ryby leží na útesech a mořském dně a jsou zde velmi maskované. Pokud na ni stoupnete, vrazí do vás svých 13 ostrých hřbetních trnů a tím do vás vstříkne také jed, který způsobuje velmi intenzivní bolest a může přivodit i smrt. Nejčastěji se vyskytují v mělkých kalných vodách, ale také na skalách a na korálovém mořském dně. Jsou tedy dalším dobrým důvodem, proč se neprocházet po korálových útesech.
Nejlepší ochranou jsou boty se silnou podrážkou, ale pokud už se neštěstí stane, vymyjte si ránu ve velmi horké vodě, která redukuje účinky jedu a tlumí bolest. Protijed je běžně k dostání a je dobré vyhledat lékařskou péči, čímž se vám dostane rady, jak se vyhnout nepříjemným dlouhotrvajícím následkům.

Mořské vši:
S těmito maličkými tvorečky se můžete běžně setkat, pokud plavete nebo šnorchlujete. Jsou příliš malé, abyste je mohli vidět, ale způsobují nepříjemná malá kousnutí na exponované kůži – svědí podobně jako píchnutí moskytů, ale nemůžete si je škrábat. Nezpůsobují žádné dlouhotrvající nežádoucí následky.

Stingrays:
Tyto žahavé paprsky leží na mořském dně a pokud na ně stoupnete, vrazí vám svůj žahavý ocas hluboko pod kůži a způsobují ošklivé zranění napuštěné jedem. Písek se na ně může nanést až do té míry, že je zakryje úplně a stanou se tak pro vás neviditelní. Nejraději se vyhřívají na mořském dně. Ačkoli mohou být neviditelní oni pro vás, nejste neviditelní vy pro ně a jakmile se přiblížíte, probudí se a začnou se pohybovat pryč. Pokud se procházíte v místech s mělkým písečným povrchem, šoupejte nohama a dělejte trochu hluk. Pokud vás bodnou, je nejlepší léčbou vymytí rány v horké vodě. Abyste předešli nežádoucím následkům, vyhledejte lékařské ošetření.

Žraloci:
Pokud je neprovokujete, jsou pro vás zanedbatelným nebezpečím. Na Maledivách se vyskytuje mnoho druhů žraloků, ale všechny mají hojnost přirozené potravy, která je pro ně chutnější a vhodnější, co se stravitelnosti týká, než člověk. Někteří lidé byli žralokem napadeni, když je krmili z ruky. Kromě tohoto zřejmého nebezpečí, mohou riskovat také budoucí potápěči, kteří se k žralokům přiblíží až moc a ti pak mohou usilovat o jejich ruce, někdy až příliš agresivně.

Dravé ryby:
Mnoho ryb vás může kousnout, pokud jim budete do úst strkat prsty. Mnoho potápěčů se zvyklo na to, že nacházejí tyto amputované části rukou, které slouží jako silný odstrašující prostředek. Kousnutí od většiny malých ryb není víc, než malá bolístka, ale takové druhy jako Stingrays, mořští úhoří a mnoho dalších větších ryb může způsobit bolestivé zranění. Pokud se budete řídit pravidlem, že nemáte sahat na žádné ryby, neměli byste riskovat rybí kousnutí.

Butterfly Cod:
Tato treskovitá ryba je relativně příbuzná druhu Stonefish a má také sérii jedovatých trnů dole na zádech. Motýlí tresky jsou také známé jako lví nebo ohnivé ryby. Jsou to neuvěřitelně krásná a pomalu se pohybující stvoření – skutečně smrtelná kombinace. Dokonce pouhé zavadění o její ostny může být velmi bolestivé, ale pokud se o ně píchnete, může to být pro vás i smrtelné. Naštěstí je velmi těžké tuto rybu potkat, pokud ovšem na nějakou nestoupnete nebo jí snad záměrně nehledáte, jinak je nebezpečí vzdálené.


Některé druhy moskytů přenášejí nebezpečné choroby, jako je malárie a filarióza, dříve na ostrovech značně rozšířené. Dnes probíhá program kontroly a vymýcení těchto parazitárních nemocí, jehož součástí je i systematické ničení moskytů a jejich larev. Tento program je veden pod záštitou Světové zdravotnické organizace.
Je nutno se chránit před obtížným hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelentní přípravky, nanášejte je opakovaně každé 4 hodiny. Je vhodné spát pod moskytiérami impregnovanými repelentem.
Na Maledivy jezdí potápěči také za žraloky, kterých se zde vyskytuje několik druhů - nebezpeční kladivouni i běžní útesoví žraloci, kteří nejsou člověku za normálních okolností nebezpeční. Další nebezpečí představují někteří jedovatí hadi.


Provozovatel:

cestování dovolená
exotická dovolená


Proč nakupovat právě u nás?

Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
Najdeme vám tu nejlepší cenu


Oddělení prodeje:

Tel: 257 941 300
Fax: 257 941 306
prodej@sopka.cz
474029676


Nevíte co přesně hledáte?

Pošlete nám všeobecnou poptávku zájezdu !


kontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.